top of page

Mapa Worów Śląskich

jest pierwszą taką powstałą obecnie mapą.Stworzyłam ją z potrzeby posegregowania wzorów, które spotykam na Śląsku. Jeżdżąc                od jednego Muzeum do drugiego            i od jednego Gospodarza do drugiego- dowiadywałam się, że systematyka wzorów śląskich to nie taki łatwy temat...

W wielu miejscach słuchałam powielających się historii o tym jak dawniej na uroczystościach rodzinnych kobiety ubrane po "chopsku" odmalowywały od siebie     co ładniejsze wzory na fortuchach czy szlajfkach. Bardzo trudno więc określić który wzór naprawdę skąd pochodził. Mapa ta jest więc przypuszczeniem skąd mógł pochodzić dany wzór. Bardzo proszę tak traktować moje oznaczenia. 

Nie każdy takie fortuchy czy szlajfki malował, więc mapa ta może być wskazówką do obecności twórców ludowych, którzy takie rzeczy na Śląsku malowali. Wiem na przykład,  że do moich rodzinnych Mysłowic przyjeżdżano nawet z Bytomia, aby zamówić malowane szlajfki lub fortuchy. W Mysłowicach również zaczynano malowanie ludowych wzorów również krowimi ogonami.

grafikaśląsk.jpg

PIEKARY ŚLĄSKIE

MIASTECZKO ŚLĄSKIE

zdj.:Dziennik Zachodni

RADZIONKÓW

bottom of page